Daarnaast

De nazi's en de Duitse economie

De nazi's en de Duitse economie

De Duitse economie was in een puinhoop toen Hitler in januari 1933 tot kanselier werd gekozen. Hitler en nazi-propaganda hadden de angst van de bevolking voor geen hoop gespeeld. De werkloosheid piekte op 6 miljoen tijdens de laatste dagen van de Weimarrepubliek - bijna genoeg 33% van de beroepsbevolking van het land. Nu besloot Hitler dat alles in nazi-Duitsland moest werken en speelde hij constant in het economische wonder dat nazi-Duitsland bereikte.

Dit 'economische wonder' was gebaseerd op werkloosheid, maar verdween in 1939.

Werkloosheid in Duitsland

Totaal
Januari 19336 miljoen
Januari 19343,3 miljoen
Januari 19352,9 miljoen
Januari 19362.5 miljoen
Januari 19371,8 miljoen
Januari 19381,0 miljoen
Januari 1939302,000

Maar was dit waar of stapte de nazi-propagandamachine in overdrive om de natie en Europa ervan te overtuigen dat ze iets had bereikt dat andere Europese landen niet hadden bereikt in de tijd van economische depressie?

Een aantal beleidsmaatregelen werd ingevoerd waardoor de werkloosheid daalde.

Vrouwen werden niet langer in de statistieken opgenomen, dus vrouwen die onder het bewind van de nazi's werkloos bleven, bestonden niet wat de statistieken betrof.

De werklozen kregen een heel eenvoudige keuze: doe wat voor werk je ook van de overheid krijgt of word als 'werk-verlegen' aangemerkt en in een concentratiekamp geplaatst.

Joden verloren hun burgerschap in 1935 en werden als gevolg daarvan niet opgenomen in de werkloosheidscijfers, hoewel velen hun baan verloren aan het begin van Hitlers machtsperiode.

Veel jonge mannen werden van het werkloosheidscijfer afgehaald toen de dienstplicht werd ingevoerd (1935) en mannen moesten hun tijd in het leger enz. Doorbrengen. In 1939 was het leger 1,4 miljoen man sterk. Om deze mannen te voorzien van wapens enz. Werden fabrieken gebouwd en dit nam nog meer af van de werkloosheid.

Met deze maatregelen moest het werkloosheidscijfer drastisch dalen en velen zagen de nazi-cijfers als niets meer dan een boekhoudtruc. Velen zouden echter te bang zijn geweest om zich uit te spreken tegen de nazi's of negatieve opmerkingen maken over de gepubliceerde cijfers - zo was de angst voor de Gestapo.

Er is echter geen twijfel dat er werk is gemaakt. De nazi's introduceerden openbare werkregelingen voor mannen die in de National Labour Service (Reichsarbeitsdienst of RAD) werkten. Hun werk omvatte het graven van sloten op boerderijen om te helpen bij irrigatie, het bouwen van nieuwe autobahns, het planten van nieuwe bossen enz. De mannen van de RAD droegen een uniform in militaire stijl, woonden in kampen in de buurt van waar ze werkten en ontvingen alleen wat we zouden noemen zakgeld. In vergelijking met het gebrek aan succes van de Weimar-regering en de chronische ellende van 1931 tot 1932, vonden deze mannen echter dat de nazi-regering zich in ieder geval inspande om hun lot te verbeteren.

Om de werkenden te 'beschermen' werd het Duitse Labour Front opgericht. Dit werd geleid door Robert Ley. De GLF nam de rol aan van vakbonden die verboden waren. Tot op zekere hoogte heeft de GLF dit gedaan. Ley beval dat werknemers niet ter plekke konden worden ontslagen, maar hij beval ook dat een werknemer zijn baan niet kon verlaten zonder toestemming van de overheid. Alleen uitwisselingen van overheidsarbeiders konden een nieuwe baan regelen als iemand zijn dienstverband zou verlaten.

De GLF verhoogde het aantal gewerkte uren echter van 60 naar 72 per week (inclusief overuren) tegen 1939. Stakingen waren verboden. De gemiddelde fabrieksarbeider verdiende 10 keer meer dan mensen met geldbedragen en weinigen klaagden - hoewel dit met potentiële moeilijkheden gepaard ging.

Er werd ook gezorgd voor de vrije tijd van de arbeiders. Een organisatie genaamd "Kraft durch Freude" (KdF) zorgde hiervoor. Ley en de KdF werkten uit dat elke werknemer 3.740 uur per jaar vrij had om vrijetijdsactiviteiten te verrichten - wat de staat zou bieden. De activiteiten van de staat werden zorgvuldig en systematisch vastgelegd. Voor de regio Berlijn (1933-38):

Type gebeurtenisAantal evenementenAantal betrokken personen
Theateruitvoeringen21,14611,507,432
concerten989705,623
wandelingen5,896126,292
Sport evenementen3881,432,596
Culturele evenementen20,52710,518,282
Vakanties en cruises1,196702,491
Rondleidingen door het museum61,5032,567,596
Exhibitions932,435,975
Weekendreizen3,4991,007,242
Cursussen / lezingen bij het Duitse bureau voor volwasseneneducatie19,0601,009,922

Goedkope vakanties en het aanbod daarvan was een goede manier om de steun van de gemiddelde persoon op straat te winnen. Een cruise naar de Canarische eilanden kostte 62 mark - gemakkelijk betaalbaar voor velen, hoewel de meeste cruises werden overgenomen door ambtenaren van de Nazi-partij. Wandel- en skivakanties in de Beierse Alpen kosten 28 mark. Een tour van twee weken door Italië kostte 155 mark.

Het KdF heeft zich ook beziggehouden met het invoeren van een regeling waarbij de werknemers een auto konden krijgen. De Volkswagen - People's Car - is zo ontworpen dat de meesten het zich kunnen veroorloven. De kever, ontworpen door Ferdinand Porsche, kostte 990 mark. Dit was ongeveer 35 weken loon voor de gemiddelde werknemer. Om er een te betalen, gingen werknemers op een huurkoopplan. Ze betaalden 5 punten per week op een account.

Hitler inspecteert een model van de Volkswagen Beetle

Theoretisch zou de werknemer, wanneer de rekening 750 punten had bereikt, een bestelnummer krijgen dat ertoe zou leiden dat hij een auto zou ontvangen. Niemand heeft zelfs een auto gekregen. De miljoenen markeringen die in het schema zijn geïnvesteerd, werden omgeleid naar de zich snel uitbreidende wapenfabrieken. Dit versnelde toen de Tweede Wereldoorlog naderde. Niemand klaagde dat dit tot ernstige problemen met de geheime politie zou kunnen leiden.

Hebben de nazi's een economisch wonder voor Duitsland veroorzaakt?

De minister van Economische Zaken was Hjalmar Schacht. Hij introduceerde zijn "nieuwe plan". Dit plan was bedoeld om de invoer te verminderen, de werkloosheid te verminderen, overheidsuitgaven naar een breed scala van industrieën te kanaliseren en handelsovereenkomsten te sluiten met andere landen. Hermann Goering wilde ook dat Duitsland in alle industrieën zelfvoorzienend zou worden, zodat ze als natie een oorlog kon overleven. Zijn deze plannen succesvol geweest?

in 1939 voerde Duitsland nog 33% van de benodigde grondstoffen in

overheidsinkomsten waren 10 miljard Reichsmarks in 1928. In 1939 bedroeg het 15 miljard. De overheidsuitgaven waren echter gestegen van 12 miljard Reichsmarks in 1928 tot meer dan 30 miljard in 1939 - een verschil van 15 miljard Reichsmarks. Van 1933 tot 1939 gaf de nazi-regering altijd meer uit dan het verdiende, zodat de staatsschuld in 1939 meer dan 40 miljard Resichsmarks bedroeg.

handelsbalanscijfers waren tegen 1939 met 0,1 miljard Reichsmarks in het rood gegaan.

de werkloosheid was gedaald van 6 miljoen in 1933 tot 300.000 in 1939 en de industriële productie in 1939 was boven het cijfer voor Weimar Duitsland vóór de crash van Wall Street in 1929.

de jaarlijkse voedselconsumptie in 1937 was gedaald voor tarwebrood, vlees, spek, melk, eieren, visgroenten, suiker, tropisch fruit en bier vergeleken met de cijfers van 1927. De enige toename was in roggebrood, kaas en aardappelen.

de reële inkomsten in 1938 waren vrijwel hetzelfde als die van 1928. Reële inkomsten zijn lonen aangepast om inflatie mogelijk te maken.